Dlaczego powstają przebarwienia zębów?

Zęby wraz z wiekiem lub pod wpływem wielu czynników mogą zmieniać swoją barwę. Przyczyny przebarwień możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne oraz miejscowe i ogólne. Dieta bogata w pokarmy i napoje silnie barwiące jak na przykład czerwone wino, kawa, herbata, a także palenie papierosów czy długotrwałe stosowanie płukanek z chlorheksydyną należą do grupy przyczyn miejscowych o charakterze zewnętrznym. Przyczyny wewnętrzne to m.in. próchnica, atrycja, czyli nadmierne starcie, leczenie kanałowe czy urazy zębów lub zawiązków zębowych. Do przyczyn ogólnoustrojowych zaliczamy leczenie tetracyklinami, nadmierną podaż fluoru, niedorozwój szkliwa i zębiny, a także choroby systemowe takie jak: mukowiscydoza, nadczynność i niedoczynność tarczycy, chorobę hemolityczną noworodków, żółtaczkę i inne.

Na wizualny odbiór uśmiechu w znacznym stopniu wpływają obecne na zębach osady czy kamień nazębny oraz stare, nieszczelne wypełnienia w odcinku przednim. W pewnych przypadkach profesjonalna higienizacja (skaling oraz piaskowanie) i wymiana wypełnień na nowe dają satysfakcjonujący efekt.

Wybielanie zębów jest zabiegiem polegającym na rozjaśnieniu koloru zębów poprzez uszkodzenie chromatoforów, czyli przebarwień odłożonych w zębinie. W tym celu wykorzystuje się preparaty nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu w różnych stężeniach. Nadtlenki te dyfundują przez szkliwo oraz kanaliki zębinowe powodując utlenianie i rozbijanie długich łańcuchów substancji barwnych odłożonych w tkankach zęba. Następnie mniejsze cząsteczki łatwiej dyfundują poza ząb, a te, które pozostały- nie absorbują tak dużo światła, co wizualnie daje efekt rozjaśnienia.

Wybielanie zębów dzielimy na zewnętrzne (środek wybielający nakładany jest na powierzchnię koron) i wewnętrzne (dotyczy zębów po leczeniu kanałowym i w tym przypadku żel zakładany jest do wnętrza zęba). Wybielać można pojedyncze zęby, grupę lub pełne łuki zębowe.

 

Umów wizytę

 

Rodzaje wybielania zębów

1

WYBIELANIE ZĘBÓW – NAKŁADKOWE

Metoda ta opiera się na ścisłej współpracy pacjenta i lekarza. Lekarz pobiera od pacjenta wycisk, na podstawie którego zostanie wykonana indywidualna szyna. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje szynę, środek wybielający w postaci strzykawek oraz bardzo szczegółowe zalecenia stosowania. Następnie sam w domu umieszcza żel w nakładce i zakłada na zęby na określony czas (zwykle 4-10 godzin). Szynę można stosować w czasie snu lub za dnia. Cykl wybielania trwa około 1 – 3 tygodni. Efekty są kontrolowane przez stomatologa.

2

WYBIELANIE ZĘBÓW – GABINETOWE

Zabieg przebiega jedno wizytowo, a do jego przeprowadzenia używa się środków o wyższym stężeniu. Dodatkowo, aby przyspieszyć i wzmocnić proces możliwe jest użycie lampy lub lasera. Przed nałożeniem preparatu należy bardzo dokładnie zabezpieczyć dziąsła za pomocą koferdamu. Niezbędne są także okulary ochronne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Środek nakładany jest na zęby na określony czas, następnie usuwany. Przy braku pożądanego efektu, aplikację można powtórzyć.
Wizyta trwa około 1 – 1,5 h.

3

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Opisy powyżej dotyczą zębów żywych. Wybielanie zębów martwych (leczonych kanałowo) wymaga użycia metody wewnętrznej.

Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień w zębie po leczeniu endodontycznym. Jedną z nich jest pozostawienie w zębie fragmentów martwej miazgi lub wnikanie w kanaliki zębinowe materiału wypełniającego kanał (szczególnie tych starego typu).

Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, ząb musi być zakwalifikowany do jego przeprowadzenia. Wykonywane jest badanie radiologiczne, aby ocenić jakość leczenia kanałowego. Wypełnienie kanału musi być szczelne, a kość wokół zęba bez zmian zapalnych.

Wybielanie zębów polega na umieszczeniu środka wybielającego wewnątrz zęba, po wcześniejszym uzyskaniu dostępu, usunięciu kompozytu z komory i zabezpieczeniu kanału.

W zależności od techniki (intensywne wybielanie, czyli Power Bleaching lub stopniowe wybielanie, czyli Walking Bleaching) zabieg wykonany jest w trakcie jednej lub kilku wizyt.
Przy intensywnym wybielaniu nakładany jest preparat do zęba, ogrzewany przez ok. 2-5 min i wypłukiwany. Następnie cykl jest powtarzany, do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Użycie źródła ciepła ma na celu przyspieszenie efektu wybielania.

Przy stopniowym wybielaniu do zęba zakładany jest środek, następnie zamykany jest wypełnieniem tymczasowym. Efekt oceniany jest po około 5-7 dniach. W przypadku braku rozjaśnienia można powtórzyć powyższe kroki jednak nie więcej niż trzykrotnie.

 

 

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Przed przystąpieniem do wybielania niezbędne jest przeprowadzenie przez stomatologa wywiadu oraz dokładnego badania jamy ustnej w celu wykluczenia obecności ewentualnych przeciwwskazań. Zabiegu nie można wykonać m.in. u pacjenta, u którego obecne są ogniska próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, stany zapalne czy aktywna paradontoza.
Z przeprowadzenia zabiegu wyklucza także obecność ciężkich chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanie niektórych leków, ciąża i okres laktacji, znaczna nadwrażliwość zębów lub alergia na składniki preparatu.

W pierwszej kolejności wykonywana jest profesjonalna higienizacja – scaling, piaskowanie oraz polerowanie i fluoryzacja w celu usunięcia kamienia i osadów.

Unit stomatologiczny w gabinecie dentystycznym wykorzystywany do zabiegów: Implantologia, protetyka, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, leczenie kanałowe

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Umów wizytę

 

Wymiana wypełnień po wybielaniu

Po wybielaniu należy odczekać około 7-10 dni z wymianą wypełnień kompozytowych ze względu na okres stabilizacji koloru.
Wybielaniu nie ulegają wypełnienia kompozytowe oraz ceramiczne prace protetyczne takie jak licówki, korony, mosty.
W przypadku obecności wypełnień w widocznych miejscach może zajść konieczność ich wymiany, aby dopasować kolor do wybielonego zęba.

 

Cennik wybielania zębów w klinice Dental Salon

Higienizacja + odświeżenie koloru BlancOne Click


700


wybielanie laserowe BOOST


2500


wybielanie BlancOne


1500


wybielanie Prevdent


2200


*ceny podane w PLN


 

Na czym polega biała dieta?

 

Higiena po wykonanym zabiegu wybielania zębów

W trakcie wybielania oraz minimum 10 dni po jego zakończeniu należy przestrzegać białej diety tzn. unikać produktów silnie barwiących, które mogłyby spowodować dodatkowe przebarwienia np. kawa, herbata, czerwone wino, ciemne warzywa i owoce, przyprawy (szczególnie kurkuma, curry), kakao, czerwone mięso itp. Należy zaniechać palenia tytoniu, używania szminek i błyszczyków. Zaleca się pastę do zębów w kolorze białym.

Po wybielaniu może przejściowo pojawić się nadwrażliwość zębów. Ma to związek z podrażnieniem miazgi przez przenikający środek. Aby zmniejszyć dolegliwości, zalecane jest stosowanie odpowiednich past.

 

Skuteczność wybielania zębów

Wybielanie zewnętrzne zębów przeprowadzane przez lekarza/wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Efekty utrzymują się przez okres około 3 miesiące – 3 lata (znaczny wpływ ma dieta pacjenta, palenie tytoniu, stosowanie się do zaleceń, utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej). Należy pamiętać, że trwałość odcienia nie jest uzyskiwana na całe życie i wybielanie zębów po pewnym czasie można powtórzyć.

Przebieg wybielania zębów w klinice Dental Salon

Pierwszym krokiem do zabiegu wybielania powinna być wizyta konsultacyjna na której higienistka dokona analizy wyjściowej koloru zębów oraz oceni ich stan, wykona dokumentację fotograficzną i  poinformuje pacjenta o dostępnych metodach wybielania stosowanych w gabinecie stomatologicznym. Przed zabiegiem poinformuje pacjenta o wskazaniach, przeciwskazaniach, efektach i skutkach (ryzyku) zabiegu wybielania zębów.

Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu wybielania, zęby powinny być dokładnie oczyszczone (skaling, piaskowanie, polerowanie)

Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu koloru zębów oraz usunięciu przebarwień z koron wszystkich lub wybranych zębów. Ostateczny efekt wybielania jest trudny do przewidzenia, zależy od wielu czynników, a w szczególności od składu mineralnego szkliwa pacjenta, składu i lepkości śliny pacjenta, stosowanej przez pacjenta diety, przyjmowanych przez pacjenta leków, stosowanych przez pacjenta używek oraz nawyków higienicznych pacjenta.

Wybielanie jest podejmowane w celu usunięcia konkretnego problemu i może nie wyeliminować innych ukrytych problemów zarówno natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Wybielanie nie zabezpiecza przed próchnicą, złamaniem zęba oraz chorobami przyzębia. W wyjątkowych sytuacjach ząb może wymagać ponownego wybielania lub leczenia zachowawczo-protetycznego.

Pacjent powinien zobowiązać się do przestrzegania wszystkich zaleceń higienistki stomatologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem higieny jamy ustnej, oraz do zgłaszania się na wizyty kontrolne w wyznaczonych terminach.

Przykładowe wybielanie zębów

 

zęby przed wybielaniem

Zęby przed wybielaniem

zęby w trakcie wybielania

W trakcie zabiegu wybielania zębów

zęby po wybielaniu

Efekt po wybielaniu zębów

 

Metamorfoza wybielania zębów metodą BlancOne

 

 

 

zęby przed wybielaniem metodą BlancOne

Zęby przed wybielaniem metodą BlancOne

zęby przed wybielaniem metodą BlancOne wraz z kolornikiem Vita

Zęby przed wybielaniem z kolornikiem Vita

zęby po wybielaniu metodą bankietową

Po wybielaniu zębów metodą BlancOne

Metody wybielania zębów stosowane w klinice we Wrocławiu

 

Wybielanie zębów TouchWhite ™  z użyciem Lasera Fotona LightWalker Boost,

procedura która ma cel- rozjaśnienia naturalnej barwy zębów. Podczas procedury żel wybielający nakładany jest na powierzchnię zębów, a następnie aktywowany laserem .Substancje chemiczne w żelu rozkładają przebarwienia, pozostawiając zęby jaśniejsze. Metoda ta stosowana jest tylko w gabinecie stomatologicznym. Opatentowany system do wybielania zębów TouchWhite™ oparty jest na długości fali lasera Er:YAG, 2940 nm, która jest najlepiej absorbowana przez wodę. Eliminuje to konieczność stosowania jakichkolwiek dodatkowych cząsteczek absorbujących w żelach do wybielania zębów, ponieważ to właśnie woda jest ich podstawowym składnikiem. Co istotniejsze, uwzględniając rozważania dotyczące obciążeń termicznych, procedura TouchWhite™ jest najbardziej skuteczną i najmniej inwazyjną wspomaganą laserowo dostępną metodą wybielania zębów.

Wybielanie BlancOne Touch z użyciem lampy

Wybielanie przeznaczone do wykonania w gabinecie, jest całkowicie bezpieczne i komfortowe cały zabieg to 3 sesje po 8 minut każda, nie ma konieczności zabezpieczania dziąseł, widoczny jest natychmiastowy efekt wybielonych zębów, który utrzymuje się średnio do 9 miesięcy*

Wybielanie Prevdent z użyciem lampy system wybielający przeznaczony dla pacjentów z nadwrażliwością

to co wyróżnia go pod kątem innych materiałów to połączenie aktywnej substancji wybielającej z nano-hydroksyapatytem, który remineralizuję szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość. Przy zastosowaniu metody firmy Prevdent możemy osiągnąć biel o 7-8 odcieni jaśniejszą od stanu obecnego. Rezultat ten będzie również zależał od obecnego koloru oraz uwarunkowań własnych pacjenta. Sama procedura trwa około 1 godziny 30 minut.

 

Higienizacja +odświeżenie koloru BlancOne Click z użyciem lampy

Odświeżenie koloru metodą BlancOne Click nie powoduje nadwrażliwości, zabieg trwa 10 min, nie ma konieczności zabezpieczania, izolowania dziąseł, jest stosowany po zabiegu higienizacji, nie odwadnia zębów pozostawia je gładkie i błyszczące, efekt wybielania średnio utrzymuje się 8 tygodni*) Metoda wybielania BlancOne Click nazwana została przez higienistki wybielaniem „bankietowym”

 

 

Współautor