Zęby wraz z wiekiem lub pod wpływem wielu czynników mogą zmieniać swoją barwę. Przyczyny przebarwień możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne oraz miejscowe i ogólne. Dieta bogata w pokarmy i napoje silnie barwiące jak na przykład czerwone wino, kawa, herbata, a także palenie papierosów czy długotrwałe stosowanie płukanek z chlorheksydyną należą do grupy przyczyn miejscowych o charakterze zewnętrznym. Przyczyny wewnętrzne to m.in. próchnica, atrycja, czyli nadmierne starcie, leczenie kanałowe czy urazy zębów lub zawiązków zębowych. Do przyczyn ogólnoustrojowych zaliczamy leczenie tetracyklinami, nadmierną podaż fluoru, niedorozwój szkliwa i zębiny, a także choroby systemowe takie jak: mukowiscydoza, nadczynność i niedoczynność tarczycy, chorobę hemolityczną noworodków, żółtaczkę i inne.
Na wizualny odbiór uśmiechu w znacznym stopniu wpływają obecne na zębach osady czy kamień nazębny oraz stare, nieszczelne wypełnienia w odcinku przednim. W pewnych przypadkach profesjonalna higienizacja (skaling oraz piaskowanie) i wymiana wypełnień na nowe dają satysfakcjonujący efekt.
Wybielanie zębów jest zabiegiem polegającym na rozjaśnieniu koloru zębów poprzez uszkodzenie chromatoforów, czyli przebarwień odłożonych w zębinie. W tym celu wykorzystuje się preparaty nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu w różnych stężeniach. Nadtlenki te dyfundują przez szkliwo oraz kanaliki zębinowe powodując utlenianie i rozbijanie długich łańcuchów substancji barwnych odłożonych w tkankach zęba. Następnie mniejsze cząsteczki łatwiej dyfundują poza ząb, a te, które pozostały- nie absorbują tak dużo światła, co wizualnie daje efekt rozjaśnienia.
Wybielanie zębów dzielimy na zewnętrzne (środek wybielający nakładany jest na powierzchnię koron) i wewnętrzne (dotyczy zębów po leczeniu kanałowym i w tym przypadku żel zakładany jest do wnętrza zęba). Wybielać można pojedyncze zęby, grupę lub pełne łuki zębowe.
Umów wizytę