Wybielanie zębów

 

 
 

Dlaczego powstają przebarwienia zębów?

Zęby wraz z wiekiem lub pod wpływem wielu czynników mogą zmieniać swoją barwę. Przyczyny przebarwień możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne oraz miejscowe i ogólne. Dieta bogata w pokarmy i napoje silnie barwiące jak na przykład czerwone wino, kawa, herbata, a także palenie papierosów czy długotrwałe stosowanie płukanek z chlorheksydyną należą do grupy przyczyn miejscowych o charakterze zewnętrznym. Przyczyny wewnętrzne to m.in. próchnica, atrycja, czyli nadmierne starcie, leczenie kanałowe czy urazy zębów lub zawiązków zębowych. Do przyczyn ogólnoustrojowych zaliczamy leczenie tetracyklinami, nadmierną podaż fluoru, niedorozwój szkliwa i zębiny, a także choroby systemowe takie jak: mukowiscydoza, nadczynność i niedoczynność tarczycy, chorobę hemolityczną noworodków, żółtaczkę i inne.

Na wizualny odbiór uśmiechu w znacznym stopniu wpływają obecne na zębach osady czy kamień nazębny oraz stare, nieszczelne wypełnienia w odcinku przednim. W pewnych przypadkach profesjonalna higienizacja (skaling oraz piaskowanie) i wymiana wypełnień na nowe dają satysfakcjonujący efekt.

Wybielanie zębów jest zabiegiem polegającym na rozjaśnieniu koloru zębów poprzez uszkodzenie chromatoforów, czyli przebarwień odłożonych w zębinie. W tym celu wykorzystuje się preparaty nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu w różnych stężeniach. Nadtlenki te dyfundują przez szkliwo oraz kanaliki zębinowe powodując utlenianie i rozbijanie długich łańcuchów substancji barwnych odłożonych w tkankach zęba. Następnie mniejsze cząsteczki łatwiej dyfundują poza ząb, a te, które pozostały- nie absorbują tak dużo światła, co wizualnie daje efekt rozjaśnienia.

Wybielanie zębów dzielimy na zewnętrzne (środek wybielający nakładany jest na powierzchnię koron) i wewnętrzne (dotyczy zębów po leczeniu kanałowym i w tym przypadku żel zakładany jest do wnętrza zęba). Wybielać można pojedyncze zęby, grupę lub pełne łuki zębowe.

 

Umów wizytę

 

Rodzaje wybielania zębów

1

WYBIELANIE ZĘBÓW – NAKŁADKOWE

Metoda ta opiera się na ścisłej współpracy pacjenta i lekarza. Lekarz pobiera od pacjenta wycisk, na podstawie którego zostanie wykonana indywidualna szyna. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje szynę, środek wybielający w postaci strzykawek oraz bardzo szczegółowe zalecenia stosowania. Następnie sam w domu umieszcza żel w nakładce i zakłada na zęby na określony czas (zwykle 4-10 godzin). Szynę można stosować w czasie snu lub za dnia. Cykl wybielania trwa około 1 – 3 tygodni. Efekty są kontrolowane przez stomatologa.

2

WYBIELANIE ZĘBÓW – GABINETOWE

Zabieg przebiega jedno wizytowo, a do jego przeprowadzenia używa się środków o wyższym stężeniu. Dodatkowo, aby przyspieszyć i wzmocnić proces możliwe jest użycie lampy lub lasera. Przed nałożeniem preparatu należy bardzo dokładnie zabezpieczyć dziąsła za pomocą koferdamu. Niezbędne są także okulary ochronne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Środek nakładany jest na zęby na określony czas, następnie usuwany. Przy braku pożądanego efektu, aplikację można powtórzyć.
Wizyta trwa około 1 – 1,5 h.

3

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Opisy powyżej dotyczą zębów żywych. Wybielanie zębów martwych (leczonych kanałowo) wymaga użycia metody wewnętrznej.

Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień w zębie po leczeniu endodontycznym. Jedną z nich jest pozostawienie w zębie fragmentów martwej miazgi lub wnikanie w kanaliki zębinowe materiału wypełniającego kanał (szczególnie tych starego typu).

Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, ząb musi być zakwalifikowany do jego przeprowadzenia. Wykonywane jest badanie radiologiczne, aby ocenić jakość leczenia kanałowego. Wypełnienie kanału musi być szczelne, a kość wokół zęba bez zmian zapalnych.

Wybielanie zębów polega na umieszczeniu środka wybielającego wewnątrz zęba, po wcześniejszym uzyskaniu dostępu, usunięciu kompozytu z komory i zabezpieczeniu kanału.

W zależności od techniki (intensywne wybielanie, czyli Power Bleaching lub stopniowe wybielanie, czyli Walking Bleaching) zabieg wykonany jest w trakcie jednej lub kilku wizyt.
Przy intensywnym wybielaniu nakładany jest preparat do zęba, ogrzewany przez ok. 2-5 min i wypłukiwany. Następnie cykl jest powtarzany, do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Użycie źródła ciepła ma na celu przyspieszenie efektu wybielania.

Przy stopniowym wybielaniu do zęba zakładany jest środek, następnie zamykany jest wypełnieniem tymczasowym. Efekt oceniany jest po około 5-7 dniach. W przypadku braku rozjaśnienia można powtórzyć powyższe kroki jednak nie więcej niż trzykrotnie.

 

 

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Przed przystąpieniem do wybielania niezbędne jest przeprowadzenie przez stomatologa wywiadu oraz dokładnego badania jamy ustnej w celu wykluczenia obecności ewentualnych przeciwwskazań. Zabiegu nie można wykonać m.in. u pacjenta, u którego obecne są ogniska próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, stany zapalne czy aktywna paradontoza.
Z przeprowadzenia zabiegu wyklucza także obecność ciężkich chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanie niektórych leków, ciąża i okres laktacji, znaczna nadwrażliwość zębów lub alergia na składniki preparatu.

W pierwszej kolejności wykonywana jest profesjonalna higienizacja – scaling, piaskowanie oraz polerowanie i fluoryzacja w celu usunięcia kamienia i osadów.

Unit stomatologiczny w gabinecie dentystycznym wykorzystywany do zabiegów: Implantologia, protetyka, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, leczenie kanałowe

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Umów wizytę

 

Wymiana wypełnień po wybielaniu

Po wybielaniu należy odczekać około 7-10 dni z wymianą wypełnień kompozytowych ze względu na okres stabilizacji koloru.
Wybielaniu nie ulegają wypełnienia kompozytowe oraz ceramiczne prace protetyczne takie jak licówki, korony, mosty.
W przypadku obecności wypełnień w widocznych miejscach może zajść konieczność ich wymiany, aby dopasować kolor do wybielonego zęba.

 

Na czym polega biała dieta?

 

Higiena po wykonanym zabiegu wybielania zębów

W trakcie wybielania oraz minimum 10 dni po jego zakończeniu należy przestrzegać białej diety tzn. unikać produktów silnie barwiących, które mogłyby spowodować dodatkowe przebarwienia np. kawa, herbata, czerwone wino, ciemne warzywa i owoce, przyprawy (szczególnie kurkuma, curry), kakao, czerwone mięso itp. Należy zaniechać palenia tytoniu, używania szminek i błyszczyków. Zaleca się pastę do zębów w kolorze białym.

Po wybielaniu może przejściowo pojawić się nadwrażliwość zębów. Ma to związek z podrażnieniem miazgi przez przenikający środek. Aby zmniejszyć dolegliwości, zalecane jest stosowanie odpowiednich past.

 

Skuteczność wybielania zębów

 

 

 

 

Wybielanie zewnętrzne zębów przeprowadzane przez lekarza/wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Efekty utrzymują się przez okres około 3 miesiące – 3 lata (znaczny wpływ ma dieta pacjenta, palenie tytoniu, stosowanie się do zaleceń, utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej). Należy pamiętać, że trwałość odcienia nie jest uzyskiwana na całe życie i wybielanie zębów po pewnym czasie można powtórzyć.

 

Autor artykułu