Higienizacja zębów Wrocław – Skaling i piaskowanie

Zabieg higienizacji zębów ma na celu korzyści zdrowotne dla Pacjenta, jednakże na tym się nie kończy. Piaskowanie zębów, dzięki usuwaniu przebarwień ze szkliwa, pomaga wydobyć świeży kolor zębów Pacjenta. Przynosi to zatem korzyści nie tylko zdrowotne, ale również pielęgnacyjne.

 

Zobacz cennik higienizacji

Umów wizytę

 

Przebieg higienizacji zębów w klinice Dental Salon.

higienizacja zębów

Przywołując na myśl zabieg higienizacji zębów, do głowy jako pierwsza myśl przychodzi głównie zabieg ściąganie kamienia nazębnego, nazywany scalingiem. Jest to poprawna myśl, jednakże w dobie dzisiejszej, nowoczesnej stomatologii zabieg rozszerzony jest o kilka innych czynności. Wizyta zawsze powinna zacząć się od wywiadu medycznego. Do obowiązku Pacjenta należy poinformowanie osoby wykonującej zabieg o wszystkich lekach jakie przyjmuje na co dzień oraz o schorzeniach, na jakie cierpi. W następnej kolejności, niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Pozwoli to, na dokładną analizę warunków w jamie ustnej, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie narzędzia oraz materiały, tak by cały zabieg przebiegł w pełni profesjonalnie i zgodnie z wytycznymi PTS (Polskie Towarzystwo Stomatologiczne). Mając zatem w wykorzystaniu dokładne informacje o przyjmowaniu leków oraz chorobach, posługując się jednocześnie aktualnym zdjęciem RTG, po dobraniu odpowiednich dla Pacjenta narzędzi, możemy przystąpić do wykonywania pełnej higienizacji jamy ustnej zaczynając od scalingu, przez piaskowanie zębów, aż do fluoryzacji, kończąc instruktażem higieny jamy ustnej.

1

Scaling zębów – pierwszy etap higienizacji stomatologicznej.

Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, jest to etap rozpoczynający zabieg higienizacji stomatologicznej. Twarde złogi, które oblepiają zęby to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, z którą nie poradzi sobie nawet najlepsza szczoteczka do zębów. Ultradźwięki pozwalają na rozbicie twardych złogów i dokładne oczyszczenie szkliwa z nagromadzonego kamienia. Niestety, w samym kamieniu nazębnym znajdują się gargantuiczne ilości nieprzyjaznych dla nas bakterii. Jest to bowiem mieszanka resztek pokarmowych, komórek nabłonka oraz śliny. Dodatkowo, nacisk twardych skupisk prowadzi do obniżania się dziąseł i przykrego zapachu z jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do nieodwracalnych zmian, takich jak choroby przyzębia. Niezwykle ważnym jest zatem, aby regularnie kontrolować stan jamy ustnej oraz przynajmniej raz w roku udać się na zabieg pełnej higienizacji stomatologicznej.

2

Piaskowanie zębów – drugi etap higienizacji jamy ustnej.

Jest to drugi etap higienizacji stomatologicznej, zaraz po usunięciu złogów nazębnych. Pozwala na odświeżenie koloru szkliwa oraz usunięcie nieestetycznych osadów. Zęby dzięki temu, nabierają pełni blasku, a ich wygląd znacznie się poprawia. Do piaskowania zębów używa się specjalnie zaprojektowanej piaskarki, która pozwala na dokładny dobór mocy i natężenia strumienia piasku. Wyróżnia się również wiele dostępnych rodzajów piasku. Różnią się one ścieralnością, rozpuszczalnością oraz składem, tak by dobrać idealny produkt do warunków w jamie ustnej Pacjenta. Zabieg piaskowania zębów pomaga w delikatnym rozjaśnieniu koloru szkliwa, jednakże bardzo ważnym jest to, aby po piaskowaniu zębów zachować tzw. “białą dietę” przez przynajmniej 12h. Oznacza to, iż należy unikać wszelkich barwiących pokarmów. Dla przykładu: buraki, kurkuma, czerwone wino. Gwarancją sukcesu jest połączenie poprawnego wykonania zabiegu oraz trzymania się późniejszych zaleceń.

3

Fluoryzacja – ostatni etap higienizacji zębów.

 Finalnym krokiem kończącym praktyczny etap higienizacji jamy ustnej jest wykonanie fluoryzacji. Istnieją jednak sytuacje, gdy pomijamy ten krok, jest to: metalowy aparat na zęby, planowanie wypełnień kompozytowych w najbliższym czasie oraz planowanie wybielania w przeciągu następnych 6 miesięcy. Fluor mimo wielu korzystnych właściwości dla naszego zdrowia powoduje zmniejszoną adhezję wypełnień kompozytowych oraz zmniejsza efekty wybielania. Nie planując jednak żadnych z powyższych czynności, zaleca się wykonanie fluoryzacji. Najczęściej stosowaną metodą w gabinecie stomatologicznym jest tzw. fluoryzacja nakładkowa, polegająca na nałożeniu pianki lub żelu na specjalną łyżkę, a następnieumieszczenie jej w jamie ustnej pacjenta.

 

Kiedy warto wykonać piaskowanie zębów?

efekt przed i po higienizacji zębów

Piaskowanie zębów jest następstwem ściągania kamienia, ponieważ zabieg piaskowania idealnie uzupełnia higienizację. Podczas szczotkowania zębów w zaciszu domowym, warto regularnie kontrolować stan higieny jamy ustnej. Gdy na zębach dostrzeżemy twarde złogi barwy żółtawej, których nie jesteśmy w stanie usunąć szczoteczką do zębów oraz gdy zauważymy ciemne przebarwienia na szkliwie, wtedy warto udać się na pełną higienizację wzbogacone o piaskowanie zębów.

 

 

 

Czy piaskowanie niszczy zęby?

Objaśniając rolę piaskowania zębów często wspomina się o dużej ścieralności. Proces ten może kojarzyć się z dużą siłą, która może zniszczyć lub porysować tkanki, zabieg ten jednak jest całkowicie bezpieczny oraz nie powoduje zniszczeń szkliwa. Materiały wykorzystywane do piaskowania są dokładnie przebadane przed dopuszczeniem do użytku. Ważnym aspektem jest to, aby piaskowanie zębów zostało przeprowadzone przez wykwalifikowaną osobę, lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

 

Wskazania do piaskowania zębów

wszystkie zęby przed i po higienizacji

Piaskowanie zębów idealnie sprawdzi się dla miłośników wszelkich napojów herbacianych oraz ziołowych. Specyfiki te posiadają wiele korzyści, niestety jednak, nie są przyjazne dla estetyki szkliwa. Powodują bowiem spore osady w kolorze szaro-brunatnym, co jest oczywiście niepożądanym efektem. Z pomocą przychodzi piaskowanie, które doskonale radzi sobie z problemem niechcianych osadów. Dla osób pragnących delikatnie rozjaśnić oraz odświeżyć kolor, piaskowanie zębów również będzie świetnym rozwiązaniem. Właściwości ścieralne piaskowania wydobywają świeżą, upiększoną barwę szkliwa.

 

Cennik
Higienizacja i Wybielanie zębów

Higienizacja (skaling+piaskowanie)


400


Higienizacja + odświeżenie koloru BlancOne Click


600


wybielanie laserowe BOOST


2500


wybielanie BlancOne


1500


wybielanie Prevdent


2200


*ceny podane w PLN


 

Czego nie wolno po piaskowaniu zębów?

 

 

Kluczem do sukcesu zdrowego i pięknego uśmiechu jest zgrana współpraca Pacjenta z lekarzem stomatologiem oraz higienistką stomatologiczną. Regularne przeglądy i higienizacje zapewnią nam doskonałe efekty i utrzymują piękny uśmiech. Po zabiegu piaskowania zębów należy dokładnie wysłuchać i później zastosować się bezwzględnie do zaleceń osoby wykonującej zabieg higienizacji oraz piaskowania. Niezwykle ważnym jest, aby zachować tzw. białą dietę. Piaskowanie zębów pozwala na wydobycie jaśniejszego, świeżego koloru szkliwa. Efekt potrafi utrzymać się nawet tygodniami jeśli przez pierwsze przynajmniej 12h odstąpimy od mocno barwiących pokarmów. Po piaskowaniu zaleca się również użycie pasty do zębów na nadwrażliwość, ze względu na możliwość wystąpienia wzmożonej reakcji na temperaturę. Piaskowanie zębów potrafi przywrócić pewność uśmiechu oraz poczucie większego komfortu. Ze względu na liczne plusy wykonania piaskowania, zaleca się regularne wizyty w gabinecie higienizacji oraz kontrolę stanu higieny jamy ustnej.

 

Autor artykułu

Aleksandra Liebenthal

Higienistka stomatologiczna