Ortodoncja Wrocław
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowanie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.
Ortodonta – klinika Dental Salon
Leczenie ortodontyczne dla dzieci i dorosłych
Leczenie aparatem ortodontycznym można zacząć w praktycznie każdym wieku, jednak zalecane jest, aby na pierwszą wizytę do ortodonty udać się już około pierwszego roku życia. Wówczas ortodonta bada ustawianie zgryzu w uzębieniu mlecznym. Szczególnie istotnym okresem jest czas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe oraz skok wzrostowy. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym wieku pomaga w zapobieganiu wielu zaburzeń. Leczenie ortodontyczne jest bardziej efektywne w okresie wzrostu, lecz nie ma ograniczeń wiekowych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparat stały
Aparat stały jest systemem, który jest na stałe zamontowany do zębów, dzięki czemu pracuje on cały czas i pozwala osiągnąć precyzyjne efekty leczenia ortodontycznego. Zamki stosowane w leczeniu aparatem stałym mogą być metalowe, jaki i estetyczne, dopasowane do koloru zęba. Wygląd aparatu stałego może być urozmaicony przez Pacjenta różnymi kolorami ligatur, które wymienia się każdorazowo podczas regularnych wizyt.
Aparat samoligaturujący
Aparat samoligaturujący jest systemem, który również jest na stałe zamontowany do zębów. Zamki stosowane w leczeniu ortodontycznym aparatem samoligaturujący mogą być metalowe, jak i estetyczne, dopasowane do koloru zęba. Wyróżnia je to, że są nieco bardziej spłaszczone, zaokrąglone i nieco mniej odstają od powierzchni zęba. W leczeniu tym typem aparatu nie stosuje się ligatur, ponieważ zamki wyposażone są w specjalne klapki.
Aparaty ruchome
Młodsi Pacjenci zazwyczaj leczeni są aparatami zdejmowanymi, które pozytywnie wpływają na wzrost kości w obrębie szczęki i żuchwy oraz zapobiegają powstawaniu wad. Właśnie dlatego aparaty te stosuje się zazwyczaj w fazie aktywnego wzrostu szczęki i żuchwy. Aparaty ruchome nosi się przez kilka godzin dziennie i w nocy, w zależności od zaleceń lekarza. Aby leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym przyniosło zakładane efekty niezwykle istotna jest dyscyplina Pacjenta.
Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego

Poprawna relacja szczęki i żuchwy, a także poprawne ułożenie zębów pozwala uniknąć wielu problemów. Konsekwencjami nieprzeprowadzenia leczenia ortodontycznego mogą być różne, w zależności od czynników i zaburzeń towarzyszących może być to np. problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, szybsze starcie i utrata zębów. Z wiekiem te czynniki mogą się nasilać i utrudniać wykonywanie fizjologicznych czynności jak jedzenie, oddychanie, otwieranie ust, a nawet mogą utrudniać późniejsze leczenie protetyczne. Nieprzeprowadzenie leczenia ortodontycznego może także negatywnie wpływać na samoocenę, dlatego niezwykle ważne jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia, w jak najmłodszym wieku.
Czy noszenie aparatu boli?
Na samym początku leczenia ortodontycznego mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe, jest to związane z poruszaniem się zębów. Inne dolegliwości bólowe mogą być spowodowane zranieniem błony śluzowej przez zamek, w razie wystąpienia zranień zaleca się stosowanie wosku ortodontycznego, który nakleja się na wybrane elementy aparatu w zależności od potrzeb.
Zobacz także