Leczenie zębów pod narkozą we Wrocławiu

 

Znieczulenie ogólne, potocznie nazywane narkozą to sztucznie wprowadzenie w stan nieświadomości (głęboki sen) Pacjenta, umożliwiając brak odczuwania przez niego bólu w trakcie zabiegu. Pacjentowi, podczas wprowadzenia w stan narkozy podawane są dożylnie lub wziewne specjalne preparaty farmaceutyczne. Korzystanie ze znieczulenie ogólnego u stomatologa pozwala na wykonywanie zarówno prostych, jak i zaawansowanych zabiegów medycznych w czasie, gdy dany Pacjent śpi. Ważne jest, aby uzyskać informacje na temat znieczulenia ogólnego przed podjęciem decyzji dotyczącej leczenia stomatologicznego.

Umów wizytę

Ręka lekarza anestazjologa ze strzykawką wraz z znieczuleniem
 

Kiedy w stomatologii można zastosować narkozę?

Dla wielu Pacjentów bardzo korzystna jest możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego podczas zabiegu stomatologicznego. Opiszemy 3 najczęstsze powody, w których zaleca się użycie narkozy:

1

Dentofobia – pacjenci ze strachem przed dentystą

Pacjenci, którzy przeżyli traumatyczne doświadczenia u stomatologa, mogą mieć duże obawy, czy nawet bać się kolejnych wizyt u dentysty. Dentofobia może również rozwinąć się naturalnie i Pacjent boi się wszystkich czynności, które są związane z leczeniem zębów i jamy ustnej. Strach ten może być tak wielki, że Pacjent na myśl o fotelu dentystycznym, zapachu gabinetu, czy odgłosie wiercenia może wpaść w panikę. Dentofobia jest jedną z najczęstszych przyczyn leczenia stomatologicznego z użyciem narkozy.

2

Silny odruch wymiotny

Niektórzy Pacjenci mają bardzo silny odruch wymiotny i wszelkie próby leczenia stomatologicznego nie są możliwe. Narkoza w takich przypadkach może być ostatecznością dla Pacjentów z taką przypadłością. Zwiększa to komfort psychiczny Pacjenta, który przez swoją chorobę może unikać wizyt u dentysty. Warto, przed wizytą poinformować lekarza, jeśli taką przypadłość posiada Pacjent.

3

Zaawansowane zabiegi lub wymagające większej ilości czasu

Narkoza zalecana jest również w przypadkach zaawansowanych zabiegów, które mogą być przeprowadzane przez nawet kilka godzin. Pacjent, w takich przypadkach jest wprowadzony w głęboki sen i nie odczuwa bólu oraz nie musi przyjmować niewygodnej pozycji przez dłuższy okres. Do zabiegów, które możemy wykonać podczas narkozy to, np.: ekstrakcję zębów, leczenie kanałowe, czy zabiegi związane z chirurgią szczękową.

Przed leczeniem stomatologicznym w znieczuleniu ogólnym

Przed zabiegiem lekarz prowadzący omawia z Pacjentem przebieg zabiegu, jakie są przeciwwskazania, czego można spodziewać się w trakcie i po zabiegu z użyciem znieczulenia.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu w znieczuleniu ogólnym lekarz może zadać pytania dotyczące:

Historii zdrowia pacjenta, przebyte choroby i zażywane leki oraz reakcja na nie.

Alergii na produkty spożywcze i leki.

Zażywane leki dostępne bez recepty i wszelkie suplementy ziołowe.

Znieczulenia ogólnego, czy kiedykolwiek było użyte i jak była reakcja organizmu na nie.

Jak wygląda procedura znieczulenia ogólnego?

Podczas narkozy występuje utrata świadomości, dlatego odczuwanie bólu i pamiętanie przebiegu zabiegu jest niemożliwe. Lekarz anestezjolog odpowiedzialny jest za podanie odpowiedniej dawki znieczulenia ogólnego i opiekę nad Pacjentem przed i w trakcie całej procedury medycznej. Środek znieczulający wprowadzany jest przez kroplówkę do żyły lub wziewne. Zaśnięcie, czyli utrata pełnej świadomości Pacjenta następuje w ciągu kilku minut.

Podczas zabiegu lekarz anestezjolog sprawdza parametry życiowe takie jak: tętno, temperatura ciała, poziom tlenu we krwi, ciśnienie krwi, poziom płynów. Anestezjolog wykorzystuje pomiary do odpowiedniego dostosowania leków znieczulających. Po zabiegu lekarz zatrzymuje podawanie leków znieczulających i Pacjent jest przetransportowywany do sali pooperacyjnej, gdzie powoli będzie dochodzić do siebie po wykonanym zabiegu. Lekarze stale kontrolują stan zdrowia Pacjenta również po wykonanym zabiegu. W momencie, kiedy Pacjent poczuje się lepiej, lekarz podejmuje decyzję, czy może wrócić do domu.

 

Umów wizytę

Po przebudzeniu z narkozy

Pacjent może czuć się trochę senny. Mogą wystąpić również inne działania niepożądane takie jak:

 

  • Ból mięśni.
  • Dreszcze.
  • Ból gardła i ochrypły głos.
  • Nudności i wymioty.
  • Suchość w ustach.
  • Zdezorientowanie, szczególnie u osób starszych.

W rzadkich przypadkach mogą się pojawić problemy z pamięcią po znieczuleniu. Zazwyczaj taki efekt niepożądany występuje u osób starszych z chorobami serca, chorobą Alzheimera lub Parkinsona. Lekarz prowadzący lub anestezjolog powinien poinformować o wszystkich możliwych powikłaniach przed zabiegiem.

Podsumowując, użycie narkozy podczas zabiegu stomatologicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadkach, kiedy Pacjent cierpi na dentofobię, ma silny odruch wymiotny, czy musi mieć przeprowadzany zaawansowanym lub czasochłonny zabieg. Warto pamiętać, że znieczulenie ogólne może spowodować wystąpienie niepożądanych objawów. Jednakże, w niektórych przypadkach leczenia stomatologicznego nie ma innej możliwości. W razie jakichkolwiek wątpliwość warto uzyskać więcej informacji o narkozie od swojego lekarza stomatologa, czy anestezjologa.

 

Zobacz także